Steam Açılmıyor: Çözüm Yolları

Valve tarafından sunulan Steam, milyonlarca kullanıcısı ile dünyanın en popüler dijital oyun mağazası olarak öne çıkıyor. Bu nedenle her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ancak bazen Steam uygulamasını açmakta sorun yaşanabiliyor. Bu da kullanıcı deneyimini düşürüyor. Peki “Steam açılmıyor” sorununun çözümü ne? İşte deneyebileceğiniz yöntemler…

Steam açılmıyor sorunu için deneyebileceğiniz çözüm yöntemleri

Steam açılmıyor sorunu için deneyebileceğiniz birkaç çözüm yolu bulunuyor. Bu yöntemler, mutlaka işinize yarayacaktır. Bu nedenle denemenizde fayda var. O halde lafı çok uzatmadan söz konusu yollara geçelim.

Steam açılmıyor sorunu için çözüm yolları şu şekilde sıralandı;

  • Steam hizmet durumunu kontrol edin.
  • Steam’i kapatıp açın.
  • Steam’i yönetici olarak başlatın.
  • Bilgisayarı kapatıp açın.
  • Virüs taraması yapın.
  • Antivirüs uygulamasını devre dışı bırakın.
  • Steam’i silip yeniden yükleyin.

Steam hizmet durumunu kontrol edin

Steam bazen sizinle ilgili olmayan nedenlerden dolayı açılmayabilir. Yani sunucu kaynaklı sorunlar olabilir. Bu bağlamda sunucu durumunu kontrol etmek için buraya tıklayarak ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Eğer bir sorun olduğu görünüyorsa, uygulamayı daha sonra tekrar açmayı deneyebilirsiniz.

Steam’i kapatıp açın

“Steam açılmıyor” sorunu için basit ama etkili bir çözüm yolu da uygulamayı kapatıp yeniden açmak. Bunun için CTRL + Shift + ESC tuşlarına aynı anda basarak Görev Yöneticisi’ni açmalı ve Steam ile ilgili tüm hizmetleri kapatmalısınız. Akabinde uygulamayı tekrardan açmayı deneyebilirsiniz.

Steam’i yönetici olarak başlatın

Steam’i yönetici olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Steam kısayoluna sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın. Windows sizden izin isteyecektir. Açılan pencerede “Evet” butonuna tıklayın.

Bilgisayarı kapatıp açın

Bilgisayarı kapatıp açmak da basit bir çözüm yolu olarak görülse de aslında oldukça etkili. Zira tüm sistem yeniden başlatıldığı için ilk başta doğru açılamama gibi bir problem varsa bu da giderilecektir. Bu nedenle “Steam açılmıyor” sorunu için bilgisayarı kapatıp açmayı deneyebilirsiniz.

Virüs taraması yapın

Bilgisayarınızda herhangi bir virüs bulunuyorsa bu, Steam’in açılmasını engelleyebilir. Bu nedenle virüs taraması yapmanızda fayda var. Bunun için Windows ile birlikte yüklü gelen Microsoft Defender aracını veya Kaspersky, Malwarebytes veya McAfee gibi güvenlik yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Antivirüs uygulamasını devre dışı bırakın

Bilgisayarınızda kullandığınız antivirüs yazılımı, Steam’in açılmasını engelliyor olabilir. Bu yaşanmadık bir durum değil. Zira bazen yeni güncellemeler, dijital oyun mağazasının virüs olarak algılanmasına yol açabiliyor. Bu nedenle antivirüs uygulamasını devre dışı bırakıp Steam’i açmayı deneyebilirsiniz.

Steam’i silip yeniden yükleyin

“Steam açılmıyor” sorunu için yukarıda anlattığımız tüm çözüm yollarını denemenize rağmen problem halen devam ediyorsa, son çare olarak Steam’i silip yeniden yükleyebilirsiniz. Fakat Steam üzerinden satın alıp bilgisayarınıza yüklediğiniz oyunların da silineceğini belirtelim. Bunu engellemek için oyunların dosyalarını yedekleyebilir, programı tekrardan indirdikten sonra aynı dizine geri yerleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x