CEO’lar düşük büyüme ve yüksek faiz bekliyor

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi Ernst & Young (EY), “CEO Görünümü 2024 Araştırması” sonuçlarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 21 ülkeden bin 200 Üst Yöneticinin (CEO) katılımıyla anket gerçekleştirildi. Araştırmada, stratejik dönüşüm planlarını hayata geçiren CEO’ların, küresel ekonomik olumsuzluklara rağmen 2024 yılında gelir artışı ve karlılık konusunda iyimser olduklarına dikkat çekildi.

Rapor, ankete katılan CEO’ların yüzde 58’nin dönüşüm planları hazırladığını gösteriyor. Ayrıca, maliyet yönetimi yapmak ve verimliliği artırmak isteyen CEO’ların yapay zekayı kullanmaya sıcak bakıyor.

DÜŞÜK BÜYÜME VE ENFLASYONİST BASKININ DEVAMI BEKLENİYOR

Araştırmaya katılan CEO’ların yüzde 76’sı, küresel ekonominin düşük büyümeyle devam edeceğini veya hiç büyümeyeceğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 78’i, devam eden enflasyonist baskılar nedeniyle faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması için hazırlanırken, yüzde 57’si işletme maliyetinde artış öngörüyor.

CEO’lar, birleşme ve satın alma işlemlerinde bir toparlanma bekliyor. Araştırmaya katılan yüzde 79’u birleşme ve satın alma işlemlerinde 10 milyar ABD dolarının üzerinde bir artış olacağını öngörüyor. Ankete katılan CEO’ların yüzde 36’sı önümüzdeki 12 ay boyunca birleşme ve satın alma yapmayı planlıyor.

JEOPOLİTİK BELİRSİZLİK KARARLARDA ETKİLİ

CEO’lar gelecek 12 ay içinde dünya nüfusunun yarıdan fazlasının oy verme kabinine gideceği göz önüne alındığında, CEO’lar jeopolitik risklerin ve potansiyel iş etkilerinin farkında.

Ankete katılanların yüzde 78’si, popülist hareketlerin jeopolitik belirsizliği artırması ve ticari zorluklar oluşturmasından endişe duyuyor. Ankete katılanların yüzde 76’sı, 2024’teki büyük seçimlerde yapay zekanın siyasi olarak kötüye kullanılması konusunda da endişeli.

CEO’ların çoğu, kuruluşlarının jeopolitik belirsizliği karar alma süreçlerine entegre etme becerisinden emin olsa da katılımcıların yüzde 48’i jeopolitik riskleri yönetmek için aktif süreçlerinde iyileştirme yapılması gerektiğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x